Додаток 7 Документ, присвячений легендарній історії храму Різдва Христового на Подолі із записок К. Лохвицького
Цей документ знайдений серед паперів київського археолога-аматора К. Лохвицького, які зберігалися у ключаря Києво-Софійського собору протоієрея М. Я. Оглобліна. Опублікований його сином М.
Оглобліним у “Київській старовині”[1189].При публікації пам’ятка віднесена (“враховуючи мову”) до XVI чи до початку XVII ст. Можна було б припустити й більш ранній час, але не слід забувати, що документ точно був відредагований у кінці XVII ст., на що вказує посилання до Синопсиса. Щодо списку, використаного для публікації, то Оглоблін відзначав, що “копія “Фундаменту”, яка зберігалася у Лохвицького, писана на золотообрізних видовжених синюватих аркушах кінця XVIII ст. або початку XIX ст. За почерком і за однією приміткою (про “монумент” 1802 р.) копію слід датувати початком XIX ст. “Фундаментъ” написаний двома стовпчиками - оригінал і російський переклад його, з примітками внизу.
Фундаментъ доскональный и тестованый храму Рождества Христова
Ижъ церковь Рождества Христова Кіево-подольская, Крещатицкая - первая, мае и веде свій фундаментъ одъ самого крещеня Володимерового и Руси, одъ року 6519, що тестують причины сіи: якъ записки въ церкви Божой одъ великихъ князей налекгованныи показуютъ, ижъ сыны Воло- димеровы не далеко одъ сеи Божои церкви въ криници на Крещатику крещене примали: якъ то и Синопсисъ говоритъ, яка криница и теперь есть[1190]. А потимъ кеды Перунъ сплюндрованый сталъ и привязныи до конского хвоста, абысь былъ утопленный въ рицѣ Днипрѣ и волоченный бывъ по дорозѣ, яка дорога и теперь есть отъ Золотоверхого Михайла,
на якій дорозѣ той Перунъ бечованый кричавъ вельми зъ причинъ пев- ныхъ одъ новокрестныхъ, яке урочище и пляцъ зъ того случаю зовется Чортово Беремя[1198], одъ якой улици и теперь дорога поузъ церковь есть. И изъ сихъ причинъ и церковь на доскональныи паментъ сфундована новокрестнымъ, отроднымъ и обновнымъ Духомъ Святымъ, не далеко одъ того урочища, во именя Христового Рождества, людямъ веселого[1199], абысь знавъ людъ и те сплюндроване и клендчене Египетске сатанинь- ске, одь адвенту Божого изроблене[1200], да и наприкладъ бо изъ сихъ причинъ въ Подолѣ стати сій церкви на имене Рождества Христова.
А до сіи церкви Божой зфундовали еще на хорахъ трапезу Святыхъ Мироносицъ, для ведлу памента Евангельского востаня, тріумфа, викторіи Христовой[1201], охраненя Ангеломъ[1202] миродатнымъ[1203], огребающимъ сатаниньске служене[1204]. И такъ фундаментъ сеи есть фундованныи наприкладъ монастырямъ Золотоверхого Михайла и Видубицкого. А по преставленію Володимера и вчиненю въ календы въ монументъ ласкъ и фундаторства имъ сей Божой церкви слично оказныхъ, и процесію взя и, зъ позво- леня[1205], одъ сій Божой церкви, іулія 15, до Крещатицкой криници, для священя воды.Якіи сей фундаментъ для досконального паменту зъ правъ викладный для церкви Божой, при церкви сей на вѣчные часы да буде.