Програма тренінгу «Подолання кризи ідентичності підлітків» 7-8 класів (13-14 років)
Заняття № 1
Тема: Введення у світ тренінгу.
«Таємниці власного Я».
Мета:
Кожен досить обдарований, щоб слідувати обраною дорогою.
1) мотивування учасників на проходження тренінгового курсу з подолання кризи ідентичності;
2) прививання інтересу підлітків до тренінгу;
3) створення атмосфери, яка сприяє самопізнанню, само- розкриттю;
4) зняття напруги та тривоги;
5) формування принципів групової роботи, взаєморозу- міння.
Завдання:
– ознайомитися зі структурою програми;
– виробити правила та принципи роботи тренінгової групи;
– зазирнути за межі власного внутрішнього «Я» (неповто- рювальної ідентичності).
Необхідне забезпечення та обладнання: фліп-чарт, ватман з малюнком пісочного годиннику, стікери, аркуші формату А-4 з малюнком «гомункулуса», фломастери, олівці, «прави- ла та принципи роботи групи», девіз заняття «Торкнися своєї унікальності», додатки до заняття: закони тренінгу для орга- нізації групової роботи, закони тренінгу для учасників, схема малюнка чоловічка «гомункулуса».
Кількість занять за темою: 1.
Ключові слова: ідентичність, криза ідентичності, правила та принципи роботи групи, особистість, внутрішній світ, пси- хологічні якості особистості.
План заняття:
1. Вступне слово.
2. Ритуал привітання «Посмішка по колу».
3. Ближче знайомство.
4. Прийняття правил і норм взаємодії у групі. Формуван- ня і активізація мотивації.
5. Вправа-розминка «Лабіринт».
6. Визначення очікування учасників від тренінгу.
7. Проективний малюнок «гомункулуса».
8. Складання про нього розповіді.
9. Розминка. Вправа «Передай сигнал по колу».
10. Рольова гра «Хто є хто?».
11. Рефлексія заняття.
12. Ритуал прощання «Я бажаю всім…»
Хід заняття:
1. Вступне слово. Перше заняття має вирішальне значен- ня для визначення групових норм, мотивування і включення в роботу, а також для визначення подальшого напряму руху.
Знайомство із завданнями і програмою тренінгу.2. Ритуал привітання «Посмішка по колу».
Мета: навчити спілкуватися один з одним, ділитися пози- тивними емоціями.
Інструкція: Учасники стають (сідають) в коло. Кожен по- вертається до свого сусіда зліва, і побажавши чого-небудь приємного, умовно «передає йому в долонях посмішку». Так, по черзі, діти «передають» її один одному. Дана форма спілку- вання дуже ефективна для роботи у групі.
Обговорення:
— Чи сподобалася вправа?
— Що було найприємнішим під час виконання?
— Чи важко було знаходити слова побажання?
— Чи варто надалі проводити такі вправи?
3. Ближче знайомство. Учасники підписують стікери з іме- нами учасників, які їм подобаються, та пишуть свій життєвий
девіз. Після цього відбувається представлення свого бажаного ім’я та життєвого кредо.
4. Прийняття правил і норм взаємодії у групі. Формуван- ня і активізація мотивації.
Мета: розробити і прийняти групові норми взаємодії.
Обладнання: фліп-чарт або великий аркуш паперу.
Хід проведення: Учасники самостійно пропонують правила роботи або ж узгоджують запропоновані тренером. Всі прави- ла записуються на ватмані.
Правила роботи групи:
1. Відкритість та щирість;
2. «Ні ярликам»;
3. Контроль поведінки;
4. Правило «СТОП»;
5. Конфіденційність;
6. Відповідальність;
7. Активність;
8. Толерантність;
9. «Я-висловлювання»;
10. Конструктивний зворотній зв’язок.
Обговорення принципів роботи на тренінгу.
Мета: виробити принципи роботи групи на тренінгу.
Обладнання: великий аркуш паперу.
Хід проведення: Ведучий говорить: «Для ефективної робо- ти на тренінгу, з метою досягнення поставлених завдань і ро- боти в дружній, творчій атмосфері, учасники домовляються про принципи співпраці».
Пропонуються такі принципи.
Участь у груповій роботі чинить сильну дію на формуван- ня особистості підлітка. У зв’язку з цим вже на першому за- нятті необхідно прийняти етичні правила групової роботи, які сприяли б створенню комфортної і безпечної обстановки в групі, і дотримуватися їх упродовж всього тренінгу.
Нижче наводяться базові правила, проте група може доповнити спи-
сок своїми правилами (наприклад: не спізнюватися, говорити по черзі і так далі).
1. Принцип добровільної участі в групі. Члени групи мо- жуть не брати участь у тих або інших вправах, і ведучий стояти- ме на варті їх інтересів і захищатиме від можливого тиску з боку групи. Будь-який учасник має право вийти з групи, заздалегідь оголосивши про своє рішення ведучому і всім учасникам.
2. Принцип позитивності. Доброзичлива, відкрита ат- мосфера. (Недопустимі агресивні дії і вислови учасників по відношенню один до одного. Члени групи можуть говори- ти про свої відчуття, але не повинні давати оцінки (в першу чергу, негативної) поведінці і висловам один одного). Бути позитивними в ставленні до себе та інших. Не критикувати, виявляти терпимість, повагу.
3. Принцип пунктуальності. Вчасно починати та закінчу- вати роботу над завданням, дотримуватись регламенту.
4. Працювати на результат. Виявляти активність, ус- відомлювати мету завдання; прислуховуватись до думок ін- ших…
5. Конфіденційність. Все, про що говориться у групі від- носно конкретних учасників, не повинно стати надбанням третіх осіб.
5. Вправа-розминка «Лабіринт».
Мета: формувати навички емпатійного сприйняття підліт- ка підлітком, зняття напруги, тривожності, створювання по- зитивного настрою, підвищення самооцінки.
Інструкція: Станьте у коло, закрийте очі. Руки витягніть на рівні грудей, йдіть уперед та спробуйте взяти в кожну руку руки інших учасників.
Після цього задачею для учасників є розплутування лабі- ринту, створеного раніше.
6. Вправа «Очікування».
Мета: визначити розуміння підлітками мети занять та рі- вень мотивованості.
Ведучий пропонує кожному учаснику подумати і записати на аркушах паперу у вигляді піщинок відповідь на запитан- ня «Що я очікую від тренінгу?» (про що хотіли б дізнатися, яку інформацію отримати, які навички набути, над розвитком яких особистих умінь попрацювати, — для чого їм потрібна інформація, яка надається на тренінгу).
Кожний учасник прикріплює свої «очікування» на плакат, з зображенням піскового годинника. Бажаючі можуть висло- витися з приводу того, що вони очікують від занять у тренінго- вій групі, поділитися своєю думкою, висловити свої почуття.
Запитання для обговорення:
— Як ви думаєте, чому ми з вами визначали особисті очі- кування від тренінгу?
— Як ви гадаєте, чи важливо визначати особисті очікуван- ня від життя? Чому?
7. Проективний малюнок «гомункулуса».
Мета: усвідомлення свого внутрішнього «Я».
Вправа виступає для тренера у якості певного проективно- го психодіагностичного матеріалу.
Учасникам надається малюнок чоловічка, який вони мають розмалювати.
8. Складання розповіді про свого чоловічка («гомункулу- са») та представлення його групі за бажанням.
9. Розминка. Вправа «Передай сигнал по колу».
Мета: згуртованість групи, розвиток здібностей зосере- джуватися і відчувати відповідальність.
Учасники стають у коло, тримаючись за руки. Ведучий просить усіх закрити очі та передати який-небудь сигнал (два рази стиснути руку, підняти руку вгору та інше). Той учасник, який отримав сигнал, мусить його передати наступному. Гра закінчена, коли ведучий отримує сигнал назад. У грі викорис- товується принцип «зіпсованого телефону».
Гра повторюється декілька разів.
10. Рольова гра «Хто є хто?»
Мета: надати можливість учасникам співвіднести свій образ та власні особистісні особливості з різними якостями, приміряти на себе різноманітні психологічні якості, подиви- тися на себе «очима інших учасників» тренінгу.
Зауваження: вправа має сенс, якщо учасники були знайомі до проведення тренінгу. Якщо учасники не знайомі, то доціль- но проводити дану вправу в заняттях другої половини тренін- гового курсу.
Інструкція: «Зараз я буду називати різноманітні психоло- гічні якості. Кожен упродовж декількох секунд повинен поди- витися на всіх учасників та визначити, кому ця якість пасува- тиме найбільше. Потім я сплесну у долоні, і усі за командою мусять одночасно вказати рукою або ручкою на обрану люди- ну (того, кому найбільш пасує названа якість)».
Перед початком гри слід дізнатися в учасників, які якості їм найбільш цікаві, та виписати (приблизно 10-15) на дошці, які потім будуть названі. Перелік психологічних якостей має обиратися та записуватися за позитивним критерієм.
Вказавши на когось із групи, усі мають зупинитися на міс- ці, аж доки ведучий не перелічить, скільки рук вказало на того, чи іншого, тобто кому, за думкою більшості, найбільше пасує дана психологічна якість.
11. Рефлексія заняття. (Що нового я дізнався? Що сподо- балось найбільше? Що зацікавило?..)
12. Ритуал прощання «Я бажаю всім…»
Мета: створення позитивного настрою, з’єднання групи, відчуття єдності, укріплення відчуття належності до групи.
Кожен учасник тренінгу по черзі закінчує фразу: «Я бажаю всім…»
Закони тренінгу для учасників:
1. Хто більше дає — більше отримує.
2. Одночасно говорить лише одна людина: з пошани до себе ми не перебиваємо.
3. Ввічлівість — привілей королів.
4. Останні стануть першими.
5. Ми не вчителі і не на уроці, тому оцінок нікому не ста- вимо.
6. Кожен має право на свою думку.
7. Пропонувати в добровольці лише себе!
Додаток до заняття Малюнок «гомункулуса»